Ekspert od teologii duchowości podaje praktyczne rozwiązania modlitwy indywidualnej i domowej.

Brak ludzi w kościele w niedzielę prawdopodobnie będzie trwał kilka miesięcy. Tylko co dalej? Może niektórzy z nich „przestaną czuć potrzebę” lub odkryją, że „bez Mszy też można być dobrym człowiekiem”. Skoro odpuszczono im, to oni potem też sobie odpuszczą…? Przecież dla wielu wiernych niedzielna Msza jest jedyną praktyką religijno-duchową w życiu, więc jeśli teraz przez długi czas i jej nie będzie? Ludzie, którzy mi mówili, że „stracili wiarę”, kilka lat wcześniej po prostu przestali być w Kościele i to wystarczyło, by stracić wiarę. Podobnie jak „niewierny” Tomasz, który nie był z Apostołami, gdy Pan ich nawiedzał po Zmartwychwstaniu a gdy się zjawił, zażądał już dowodów…Może więc warto przypomnieć praktyki duchowe uświęcone tradycją Kościoła, które można wdrożyć w ten wyjątkowy czas, by po prostu nie stracić wiary:

 • Pacierz. To nie jest tylko dla dzieci, warto do niego sięgnąć np. z książeczki (ups, gdzie moja książeczka?)
 •  Akty strzeliste. To krótkie, płynące z serca myśli: Jezu, ufam Tobie. Boże, kocham Cię itd. Święci bardzo je lubili i stosowali, szczególnie w chwilach zwątpienia czy życiowych burz lub gdy już po prostu nie potrafili inaczej się modlić.
 •  Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu. Kościoły są otwarte, warto wejść i odwiedzić Pana Jezusa, pobyć z Nim 10 minut, dać się mu dotknąć, objąć, pokochać.
 •  Modlitewne czytanie Pisma Świętego (łac. lectio divina). Czytać Biblię, ale nie jak gazetę czy książkę, lecz jak list od najdroższej Osoby. Z namaszczeniem. Jakby to On do mnie mówił.
 • Czytanie żywotów świętych lub jakiejś książki o życiu duchowym. Warto nauczyć się rozmyślać z kartką papieru. Myślę o jakiejś treści, co powiedział (zrobił) Jezus i zapisuję swoje myśli. Potem, np. wieczorem mogę do nich wrócić. Jeśli chodzi o czytanie, miałbym inne propozycje niż sugerowane w necie „Dżumę” lub „Jądro ciemności”.
 • Rozmyślanie. Przez 15-30 min wziąć sobie jakąś duchową treść (polecam jakieś Słowo lub czyn Jezusa), spróbować nad tym rozmyślać, dotrzeć do sensu: o co w tym chodzi dla mnie?
 •  Różaniec, Koronka, tzw. modlitwa Jezusowa. Nie chodzi o powtarzanie, chociaż i powtarzanie ma sens. Wiedzą to muzycy, sportowcy itd.
 • Wieczorny rachunek sumienia – czasu nam teraz Pan Bóg daje dużo, więc może dużo go marnujemy? Warto taką praktykę wdrożyć na zawsze.
 •  Brewiarz: jest na stronie brewiarz.pl. To nie jest szlak dla zawodowców (tzn. księży), lecz, jak głosi tytuł: Codzienna modlitwa Ludu Bożego.
 • Adoracja Krzyża. Adoruj krzyż, codziennie, przez 3 minuty. Mów do Jezusa Ukrzyżowanego, a On powie coś do Ciebie.
 • Godzinki, Gorzkie Żale. Można je śpiewać z całą rodziną, próbować wyjaśnić im treści, bo są nieco „zakodowane”.
 • Ciało. Chodzi mi o małe gesty. Z rozmysłem zrobiony znak krzyża. Pocałowanie swojego krzyżyka, medalika, ikony. To chyba można zrobić. Za ciałem niech idzie serce.
 • Cisza. „Wchodź do swej izdebki”, czyli do swego własnego serca. W czasie jednego z objawień w Medjugorie usłyszałem od widzących, że Maryja prosi, by każda rodzina miała w swoim domu kącik do modlitwy, przeznaczony tylko na to, by każdy mógł tam sobie przycupnąć i odmówić modlitwę, pobyć z Bogiem, popatrzeć na ikonę. Warto mieć taki kącik.

To wszystko, co zostało wyżej wymienione, w tradycji duchowości chrześcijańskiej nazywa się „ćwiczenia duchowne”. Teraz podobno hitem są filmiki z ćwiczeniami fizycznymi, które można wykonać w domu. Świetna sprawa, bo siłownie są zamknięte, z kościołami może też tak się stać. A to są „ćwiczenia duchowne”, które można odprawić w domu. I wszystkie są sprawdzone, działają. Wszystko po to, aby - jak kiedyś usłyszałem na rekolekcjach - nasza dusza przez ten czas nie obrosła tłuszczem.Ps. Jeszcze jedno. Ktoś mi mówił, że gdy w czasie rekolekcji w ciszy kierownik duchowy zapytał go: jak karmisz swoją duszę?, on odpowiedział: „gdy czyszczę buty lub myję gary, puszczam sobie Szustaka albo Glasa”. „No to lipa” - powiedział tamten. Nie chodzi o Szustaka czy kogo innego, tylko o skupienie, o potraktowanie „ćwiczenia duchownego” z oddaniem, wsłuchanie się całym sobą w Boże słowo. Słuchanie YouTube przy czyszczeniu butów może być fajne, ale nasi święci raczej nie nazwaliby tego ćwiczeniem duchownym... Spróbujemy?

źródło: https://info.wiara.pl/doc/6217214.Ks-prof-Adam-Rybicki-radzi-jak-sie-modlic-gdy-nie-mozna-pojsc?fbclid=IwAR3lEi8OtOTAmVATn4_Bd1Ewumq8tpomf3mReuZQ-mbM0NXjFXLOjx9t5Rk

 

W związku z panującym zagrożeniem koronawirusa zachęcamy tych, którzy w niedzielę skorzystają z dyspensy, aby uczestniczyli we Mszy św. przez media. (Lista będzie aktualizowana). 

TRANSMISJE ONLINE

 

1. Transmisja Mszy św. w TVP LUBLIN - Msza św. - niedziela godz. 10.00

2. Transmisja online z Jasnej Góry

3. Transmisja online - Parafia św. Stanisława w Górecku Kościelne - Msze św. - niedziela godz. 8.00, 10.00, 12.00, dni powszednie - godz. 17.00

4. Transmisja online - Parafia św. Marii Magdaleny w Biłgoraju  - Msze św. - niedziela godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, dni powszednie - godz. 7.00, 7.30

5. Transmisja audio - Parafia św. Brata Alberta w Zamościu - Msze św. - niedziela godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, dni powszednie - godz. 6.30, 7.00

6. Transmisja audio - Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie  - niedziela godz. 8.00, 11.00, 17.00, dni powszednie - godz. 17.00

 

 

TRANSMISJE KATOLICKIEGO RADIA ZAMOŚĆ - 90.1 FM oraz 101.2 FM

 

LINK DO TRANSMISJI ONLINE

PONIEDZIAŁEK:

06:30 Tomaszów Lubelski – Sanktuarium MB Szkpalerznej 18:00 Zamość – Katedra

WTOREK:

06:30 Tomaszów Lubelski – św. Józefa 17:00 Radecznica – Bazylika Objawień św. Antoniego

ŚRODA:

06:30 Biłgoraj – św. Jana Pawła II 18:00 Zamość – Świętej Bożej Opatrzności

CZWARTEK:

07:10 Watykan – Bazylika św. Piotra 18:00 Zamość – św. Brata Alberta/ Dąbrowica – św. Maksymiliana (2 czwartek miesiąca)

PIĄTEK: 

06:30 Hrubieszów – św. Mikołaja 18:00 Zamość – św. Michała Archanioła / Lipsko k. Zamościa (1 piątek miesiąca)

SOBOTA: 

06:30 Strzyżów – Narodzenia NMP 18:00 Lubaczów – Sanktuarium MB Łaskawej

NIEDZIELA: 

07:00 Krasnobród – Sanktuarium Nawiedzenia NMP 11:00 Tworyczów – św. Apostołów Piotra i Pawła (15.03) 12:00 Zamość – Katedra 18:00 Zamość – Matki Bożej Królowej Polski

 

*** W dniach 19-21 marca (czwartek – sobota) transmisja Mszy św. o godz. 18:00 z Dąbrowicy. Rekolekcje dla rolników.

1/ Zapraszam do łączności modlitewnej z Ojcem Świętym.Papież Franciszek mówi: „W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, wzywam wszystkich chrześcijan, aby wspólne wznieśli głos do Boga”.

25 marca 2020 r. (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) o godz. 12.00 Papież wzywa wszystkich wiernych na świecie do odmówienia Modlitwy Ojcze nasz.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z apelem Ojca Świętego Franciszka

Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą modlitwę.

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.

Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.

Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.

Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,

Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, 23 marca 2020 r.

27 marca 2020 r o godz. 18.00 Papież poprowadzi modlitwę Ojcze nasz na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra w Rzymie połączoną z Błogosławieństwem Urbi et Orbi i udzieleniem odpustu zupełnego.

2/ Zobowiązuję duszpasterzy do zapewnienia wiernym możliwości nawiedzania kościoła parafialnego w ciągu dnia, a także dodatkowych okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

3/ Wzywam duszpasterzy, by informowali wiernych o możliwości uzyskania specjalnego Odpustu Zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską na okoliczność epidemii koronawirusa.

Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, 20 marca 2020 r.

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła doKościoła wRzymie rozbrzmiewają wcałej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo”(List apostolski Salvifici Doloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli nanowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemię należy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się naryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego natych samych warunkach zokazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego okoniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, żebyli należycie dysponowani izwykle zażycia modlili się (w tym przypadku Kościół

zastępuje trzy zwyczajowe warunki).W celu uzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga iKościoła, Uzdrowienie Chorych Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednując nam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

4/ Rekolekcje wielkopostne w TVP i w Katolickim Radiu Zamość

W dniach 25, 26 i 27 marca 2020 r. o godz. 20.40 Telewizja Polska [TVP 3] będzie transmitować rekolekcje wielkopostne, które wygłosi o. Jacek Salij – dominikanin;

Rekolekcje wielkopostne na antenie KRZ:

Rekolekcje dla dzieci w terminie 30 marca – kwietnia (poniedziałek-środa) prowadzi ks. Grzegorz Chabros, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim; emisja o godz. 8.40, 15.40 i 19.45;

Rekolekcje dla dorosłych w terminie 2-4 kwietnia (czwartek-sobota) prowadzi ks. Grzegorz Bartko, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim; emisja o godz. 8.40, 15.40 i 21.30;

Rekolekcje dla młodzieży w terminie 5-7 kwietnia (Niedziela Palmowa – Wielki Wtorek); prowadzi ks.Jarosław Kędra, diecezjalny duszpasterz młodzieży, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym; emisja o godz. 8.40, 15.40 i 21.30.

Zachęcam do skorzystania z tej formy rekolekcji.

5/ Zalecenia Biskupa Diecezjalnego na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

We wszystkich wydarzeniach liturgicznych związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego należy zachować zasady bezpieczeństwa podane przez Władze Państwowe i Służby Sanitarne oraz zalecenia Konferencji Episkopatu Polski i Biskupa Diecezjalnego.

Niedziela Palmowa (5 kwietnia 2020 r.)

Odwołane zostają uroczyste diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży w Biłgoraju;

- Obrzęd błogosławieństwa palm w kościołach bez użycia wody święconej i bez procesji.

Wielki Czwartek (9 kwietnia 2020 r.)

Msza Krzyżma w katedrze zamojskiej o godz. 10.00 celebrowana pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego tylko z udziałem najbliższych współpracowników Biskupa (transmisja przez Internet i Katolickie Radio Zamość);

- Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich zostaje przeniesione na Dzień Kapłański w Krasnobrodzie (27 czerwca 2020 r.);

Pobłogosławione Oleje Święte będą do odebrania przez Księży Dziekanów w parafii katedralnej;

Msza Wieczerzy Pańskiej bez Obrzędu Obmycia Nóg (Mandatum) i bez procesji do Ciemnicy; sam celebrans przenosi Najświętszy Sakrament do Ołtarza Adoracji.

Wielki Piątek

Jutrznia w katedrze zamojskiej o godz. 9.00 z udziałem Biskupa Diecezjalnego i jego najbliższych współpracowników (transmisja przez Internet i Katolickie Radio Zamość);

Liturgia Wielkiego Piątku:

W uroczystej Modlitwie Wiernych dodać jako przedostatnie wezwanie w intencji uwolnienia świata od epidemii; polecić Miłosierdziu Bożemu zarażonych koronawirusem, ich bliskich, opiekujących się nimi, członków personelu medycznego władz państwowych podejmujących wysiłki w celu przezwyciężenia epidemii oraz zmarłych w jej wyniku;

Przykładowa formuła modlitwy:

Módlmy się za wszystkich, którzy cierpią z powodu epidemii koronawirusa. Niech Bóg w swoim miłosierdziu oddali od nas to niebezpieczeństwo. Niech umocni chorych, podniesie na duchu zalęknionych, udzieli mądrości i wytrwałości wszystkim spieszącym im z pomocą, a zmarłych doprowadzi do wiecznej radości w niebie.

Wszechmogący i miłosierny Boże, wejrzyj łaskawie na nasze utrapienie, umocnij wiarę swoich dzieci i ulżyj ich brzemieniu, aby zawsze ufały Twojej Ojcowskiej Opatrzności. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Adoracja Krzyża Świętego bez procesji i bez ucałowania Krzyża; znakiem oddania czci Krzyżowi Chrystusa jest przyklęknięcie i pokłon podczas uniesienia Krzyża przez celebransa;

- Sam celebrans (bez uroczystej procesji) przenosi Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji (Grobu Pańskiego).

Wielka Sobota

Odwołuje się obrzęd poświęcenia pokarmów wielkanocnych; należy go zastąpić modlitwą błogosławieństwa podczas rodzinnego śniadania wielkanocnego;

Formuła modlitwy:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według św. Mateusza:Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie:

co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.”

Po odczytywaniu tekstu przewodniczący mówi:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

We wspólnej modlitwie należy wspomnieć chorych i cierpiących oraz zmarłych na skutek epidemii, a także wszystkich, którzy spieszą im z pomocą;

Jutrznia w katedrze zamojskiej o godz. 9.00 z udziałem Biskupa Diecezjalnego i jego najbliższych współpracowników (transmisja przez Internet i Katolickie Radio Zamość);

Liturgia Wigilii Paschalnej:- Pomija się obrzęd poświęcenia ognia. W kościele zapala się Paschał i

śpiewa Hymn Wielkanocny (Exsultet);- Liturgia Chrzcielna bez obrzędu pokropienia wodą święconą.

Wielkanoc

Odwołuje się Procesje Rezurekcyjną. Uroczystą Procesje Eucharystyczna można będzie zorganizować w innym terminie. Natomiast o godz. 5.50 (na 10 minut) należy włączyć dzwony we wszystkich kościołach, by w ten sposób ogłosić światu radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

 Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

 Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

 Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

 

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki 
Arcybiskup Metropolita Poznański 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Dzisiaj jest

wtorek,
27 lipca 2021

(208. dzień roku)

Święta

Wtorek, XVII Tydzień zwykły
Rok B, I
Dzień Powszedni

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
4372